«

Travian Kingdoms

Ne demiş büyüklerimiz büyük lokma yut, büyük laf etme 🙂 Yıllarca mmo oynadıktan sonra browser oyununa başlayıp bir de bağımlı olur muyum.. Misler gibi Black Desert Online, Conan Exiles falan varken (biraz da iş yoğunluğundan belki) browser oyununa sardım. Ya aman nedir ki asker bas, bırak işine git kolay derken bayağı strateji işlerinin derinliklerine daldım.

Şimdi basitçe anlatacağım (anladığım kadarıyla).

Her ırkın askerlerinin taşıma kapasitesi, saldırı gücü, seyahat hızı, piyadeye karşı savunma gücü, tahıl tüketimi ve süvariye karşı savunma gücü istatistikleri yer almakta. Buna göre savunma oynayacaksanız istatistiksel olarak Galyalılar açık ara en iyi ırk. Ama saldırı da olsun savunma da yapayım yağma da zengin olsun derseniz Cermenler daha uygun gibi (taşıma kapasiteleri şahane ama paladine ben puan koymuştum yanıltmasın onun istatistikleri). Ben çatır çatır saldırı oynayacağım diyorsanız da Romalılar bakımı masraflı olmakla beraber oldukça tatmin edici.

 

Savunma komutanım Balerion’un notu: Cermenlerin içecek fabrikası ile %20 saldırı bonusu ve her ırk için kuşatma yapıldığında %30 saldırı bonusu yaptığını da ekleseydin 🙂 Hemen ekleyelim. Her ırkın kendine özel binaları var.

Yalak sadece Romalılar inşa edebilir ve süverilerin daha hızlı üretilmesine fayda sağlar. Tuzakçi sadece Galyalılar üretir köyün içine levelına göre tuzak yerleştirip saldıran askerleri esir etmeye yarar. İçecek fabrikası da komutanın söylediği gibi saldırı bonusu verir.

Oyunda bir kere iyi bir krallığa kapağı atmak çok önemli. O yüzden kimseyi tanımadan etmeden oyuna girdiyseniz arkadaş grubunuz falan yoksa büyük guildlere bir bakın. Tacın tahtın büyüsüne kapılıp krallık falan açmak gafletinde bulunmayın. Aman da burada miniş miniş hazine biriktirmiş bu arkadaş deyip aralarına alıp evire çevire yağmalarlar 🙂 (Benim başıma geldi diye demiyorum yaparlar :)) Açın istatistikleri gözünüze iyi bir krallık kestirin ister bekleyin oyun size krallar tavsiye etsin, tamam benim köyümü buraya taşı diyin ya da 2. köyünüzü konuşup anlaştığınız kralın sınırları içine atarak krallık daveti isteyin.

Benim şahsi fikrim öncelikle hammadde alanlarını, ambar ve depoyu arttırmak (zaten görevler de öncelikle bunlara yönlendiriyor) sonra biraz askerle haydutlara falan saldırırken bir yandan da ahır ve kışlayı en üst seviyeye yükseltmek. Elbette bütün binalar kendine göre önemli ama savunma oynuyorsanız imalathanenin aciliyeti yok diyebilirim mesela. 2-3 köyü beraber yükseltmek genelde mantıklı oluyor. Surları falan da unutmamak gerek. Çok fazla nasihat verecek kadar öğrendim diyemem ama şunu söyleyebilirim ki bütün strateji oyunlarında olduğu gibi bazen saldırılardan kaçınmak askerleri kaçırmak hammaddeleri tüketmek en akıllıca strateji olabiliyor 🙂

Bu oyunun npc (oyunun kendi askerleri/köyleri) natarlar. Natar köylerini reisinizle ele geçirebiliyorsunuz, vergiye bağlayabiliyorsunuz, genelde oldukça güçlü oluyorlar ama becerebilirseniz saldırabiliyorsunuz 🙂 Ama asıl oyunun amacı olan wow bölgesinde çıkan natar köyünü ele geçirip world of wonders kurabiliyorsunuz.

Biraz yalapşap anlattım ama iş güç malum daha detaylı bilgi için wiki

Related Posts with Thumbnails

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *