Tekken 6

En sonunda evimize PS3 girdi 🙂 PS3’le birlikte bir iki oyun aldık. Demon’s Souls ve Metal Gear Solid eşimin favori oyunları, kesinlikle ikisi de çok zor. Bunlar dışında Mini Ninjas aldık, süper sevimli bir oyun. Ve hemen favori oyunum olan Tekken’i aldık. Tekken benim vakti zamanında street fighter adıyla oynadığım nefis oyunun çok çok gelişmiş bir versiyonu. PS3’le evimize gelen Tekken uzun bir serinin 6’sıymış. Grafikler, karakterler, dövüş efektleri, sesler, ambiyans herşey gerçekten harika. Dövüşürken bazen etrafta olan koyun domuz vb. gariban canlılar da helak oluyor ama o da oyuna renk katıyor.

Serinin hikayesi kısaca şöyleymiş: Jin Kazama dedikleri adam (yukarıdaki resimde sağda) 5. Tekken’de bir turnuva kazanmış. Sonra da Mashima ailesinin şirketlerinin başına geçmiş. Heiachi Mashima ise ortadan kaybolmuş. Jin turnuvayı kazanınca ne oldum delisi olmuş, tüm dünyaya savaş açmış 🙂 Soykırım yapıp kendi kurduğu dünyanın başına geçmek istiyormuş. Kazuya diye başka bir adam da kendi şirketinin gücünü Jin’e yöneltmiş. Kazuya da az boguman değilmiş, onun da niyeti tüm dünyayı kendi yönetmekmiş. Sonuçta Tekken 6 turnuvası ile kazanan belli olacak. Ama iki adam da kötü olduğu için tek umut Jin’e birden vahiy gelip tekrar iyi olması 🙂 durum hayli vahim yani. Hikayeyi kaynakçasından okumak isteyenler için: http://www.tekkenpedia.com/wiki/Tekken_6

Hikayenin videosu da budur:

Tekken6 daha tam inceleme fırsatı bulamadıysam da birkaç şekilde oynanabiliyor.  Normal PS3 oyunları gibi bir hikaye akışıyla oynayabiliyorsunuz. Karakter seçip PS3’un karakterlerine karşı pratik yapabiliyorsunuz. İki kişi karşı karşıya karakter seçip dövüşebiliyor (şimdilik favorim bu) Bir de sanıyorum online diğer oyunculara karşı oynamak mümkünmüş.

İşte karakter seçimlerinden favorilerim:

Zafina / Christie / Lili / Alisa / Nina / Ling

Hepsi de barbi bebekler gibiler 🙂 Ama pek iyi dövüşüyorlar doğrusu. Her birinin farklı dövüş stilleri, yetenekleri var.

Zafina, Kalarippayattu / Ancient Assassination stillerinde dövüşüyor. Astrolojist ve tapınak koruyucusu. İlk kez Tekken 6’da görülmeye başlanmış. Christie, Capoeira tarzında dövüşüyor. İşsiz bir capoeira öğrencisi 🙂 Tekken 4’ten beri piyasa’da Eddy‘nin eğitmeni Ho Chi Myong‘un torunu ve Eddy’nin öğrencisi.  Lili, 16 yaşında sokak dövüşü tarzında dövüşen bir kız. Tekken 5’te ortaya çıkmış. Alisa, Tekken 6’da ortaya çıkan, Doctor Boskonovitch‘in yarattığı bir android. Dövüşürken kollarından testere çıkarması, kafasını bomba olarak rakibine vermesi gibi değişik numaraları var. Robot-insan karışımı garip bir dövüş stili var. Nina, dövüş tekniği olarak Koppo, Assassination techniques ve Aikido kullanıyor. Tekken 1’den beri sahneden inmemiş, çok hayranı var 🙂 Ling, Hakkesho ve Hikaken tarzı dövüşüyor. Diğerlerine göre daha çocuksu tarzı ve hareketleri.

Biraz da reklamlar 🙂

Related Posts with Thumbnails

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *