Role Playing (Rol yapma)

Rol yapma oyunları kağıt kalemle oynanan hikaye anlatmaya dayalı oyunlar, canlı tiyatral oyunlar ve bilgisayar üstünde oynanan oyunlar olarak üçe ayrılır.

Benim bu yazımda anlatacağım MMORPG olarak ifade edilen Massively multi-player online role-playing games (muazzam çok oyunculu çevirim içi rol yapma oyunları) nasıl oynanır, nedir anlatmak.

Öncelikle rol yapmak istediğiniz konunun hikayesini bilmeli, kendi karakterinizi bu hikayede bir yere konumlandırmalı ve biyografinizi bu hikayeye uygun şekilde oluşturmalısınız. Yarattığınız karakter (elf, dwarf, insan, hobbit, blood-elf, night elf, gnome, orc, troll her neyse) oynadığınız oyunun zamanına uygun bir hikayeye sahip olmalı. Örneğin bir insan olarak 25-30’lu yaşlarınızda olduğunuzu söylemek o dönemin yaş ortalamasına göre karakteriniz için normal sayılabilecekken bir elf için çok genç bir yaş olacaktır. Çünkü elfler belli bir oranda ölümsüz sayılırlar. Bir orc oynarken her ne kadar iyi bir insan olsanız da alliance’a karşı sevecen olmanız garip olacaktır. Bir dwarf oynarken aksi ve sürekli söylenen savaşmaya düşkün bir karakteri canlandırmanız, elf oynarken doğaya, barışa düşkün sakin, bilge bir profil sergilemeniz daha doğal olacaktır. Nerede yaşadığınızı, nasıl şu an olduğunuz yere geldiğinizi planlamak karakterinizi tanımanıza ve kişilik özelliklerini oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Konuşmalarınızda ve tavrınızda yarattığınız karaktere uygun konuşmanız beklenir. Sonuçta bilgisayar karakterleriyle rol yaparken bir takım hareketler yapmanız mümkün olacaktır, oturmanız (/sit), eğilerek selam vermeniz (/bow, /curtsey) vb. gibi. Ama rol yapma bu tip oyunlarda emote’ları kullanmak kadar yazılı emotionlarla da yapılır. Yani ne yaptığınızı yazıyla anlatarak yapılır. Örneğin;
Eleusis barmene doğru yürüdü ve çantasından biraz gümüş para çıkardı (/e walked towards bartender and take out some silver out of her bag) bunu yazdığınızda diğer oyuncular sizin bu hareketinizi okuyacak ve rol yapma oyununuza katılmak isterlerse karşı bir hareket yapacak ya da bir konuşma başlatacaklardır. Elbette önemli olan sizin rol yapıyor olmanız. Bazen bir bilgisayar karakteri (NPC) ile muhabbet etmeniz bile RP olacaktır. /e yaptıktan sonra yazdığınız herşey siz o hareketi yapıyorsunuz olarak ekrana yansır. Örneğin; “/e sees Garthalion approach from the corner and brightens” yazdığınızda şöyle bir sonuç olur; “<isminiz> sees Garthalion approach from the corner and brightens”

Rol yapmakta önemli olan sizin eğlenmenizdir. Gerçekten o dünyada yaşadığınızı hayal etmek ve buna uygun hareket etmektir. Siz fantastik bir dünya içinde olduğunuzu düşünüp buna göre davranmaya başladığınızda zaten gerisi gelir.

Gerçek hayatı bu muhabbetlerinize karıştırıp kendiniz dahil kimseyi bu fantazi dünyasından dışarı çıkarmamalısınız. Örneğin RP yapılan bir muhabbetin ortasında “yemek hazırmış içeri gidiyorum yarım saate gelirim” gibi ifadeler kullanmamalısınız. Gerçek hayatla ilgili buna benzer bir ifade kullanmanız gerekiyorsa OOC (out of characret yani karakterimin dışında) ifadesini kullanmalısınız. Örneğin “biraz dinleneceğim -OOC yemek yiyip geleceğim” gibi. Elbette tüm bu muhabbetler genel bir kanalda yapılıyorsa kanalın dili İngilizceyse İngilizce olmak durumunda olacaktır.

Gerçekte gördüğünüzle aslında görmeniz gerekenin farkını ayırd edebilmelisiniz. Örneğin şehre girdiğinizde elbette tüm oyuncuların ismini ekranınızda okuyabilirsiniz ama daha önce tanışmadığınız biriyse ismini biliyor olamayacağınız için yanına gidip ismiyle hitab etmeniz garip olacaktır. Böyle bir şey yapıyorsanız da “hakkınızda o kadar çok hikaye duydum ki sizi görür görmez tanıdım gibi” rol yapmaya uygun bir hikaye uydurmanız gerekecektir.

Tüm rol yapma yazdıklarınıza dayandığı için özenti yeni nesi Amerikalılar gibi “dude” gibi o dönemde olmayan kelimelerle w8 (wait) gibi sayı içerikli kısaltmalar kullanmanız yakışıksız olacaktır.

Karakterinizin kullanacağı türde yabancı kelimeleri normal yazışmanıza serpiştirebilirsiniz elbette (elf dilinden bir iki merhaba vb. kelime / yayık dwarf ingilizcesi “Nai, I prefer to go mountains” Nai =Hayır) ama bunun için kendinizi fazla sıkmanıza gerek yok.

Yaptığınız davranışlar (/e ile yaptığınız roller) hep karşı tarafın da size cevap vermesine olanak tanıyan cinsten olmalı. Yani rol yaparken karşı tarafın hareketlerini de kontrol edecek cinsten ifadeler kullanmamalısınız. Örneğin birine bir yumruk savurabilirsiniz ama isabet edip etmeyeceği, birinin elini sıkmak için elinizi uzatabilirsiniz ama onun sizinle tokalaşıp tokalaşmayacağı karşı tarafa da bağlıdır. Belki siz elinizi uzattığınızı söyleyeceksiniz ama o size ters ters baktığını ifade edecek.

Bir iki adabı RP kuralı 🙂 RP’nin asıl amacı eğlenmektir ama sizin eğlenceniz diğer insanların eğlencesini bozuyor ya da rahatsızlık veriyorsa oyunda bir süre sonra sizinle kimse oynamak istemeyecektir. Kimseyi kendi planladığınız hikayeyi oynamaya zorlamayın. Büyük harflerle yazmayın. Kimseyi aşağılayıcı rahatsız edici ifadeler kullanmayın. Kimseyi taciz edici, bezdirici davranışlarda bulunmayın. Kimseye üstünlük taslamayın. Hiç kimse herşeyi bilen yenilmez kişileri sevmez 🙂

Son olarak rol yapmayı öğrenmenin tek yolu rol yapmaktır. Rol yaparak oynamaya başladığınızda diğer rol yapan oyuncuların ne kadar yardımsever ve sizinle oynamaya hevesli olduklarını göreceksiniz. Utangaç olmayın. Kalkın ve oyunculardan birine selam vererek başlayın. “Well met traveler. How do is your day today?” Biraz havalardan bahsedin “This is one of the finest springs I’ve seen in a long while. Don’t you agree?” sonuçta bu heyecan verici bir rol yapmaya dönüşmeyebilir ama yine de bir başlangıç olur. Rol yaparak oynamanın en güzel yanı da zaten bir sonraki adımda neyle karşılacağınızı bilmiyor olmanız.

Meraklısına: Elf Dili için iki link: Your Sindarin Textbook, 101 Sindarin Phrases ve Dwarf Dili

Related Posts with Thumbnails

3 Responses to Role Playing (Rol yapma)

 1. Gerçekten harika, olayı kapsayarak özetleyen bir yazı olmuş, tebrik ederim.

  Yazının başında belirtilen kağıt kalemle oynanan oyunları Masaüstü Rol Yapma Oyunları, canlı tiyatral oyunları ise Live Action Role Playing (Canlandırmalı Rol Yapma Oyunları) olarak isimlendirebilirsiniz.

  MMORPG oyunlarında RP yapma konusuna gelince, ben Ultima oyuncusuyum ve RP yapmak için tek imkân *emote*lar olmasına rağmen pek çok oyundan daha kolaydır Ultima’da RP yapmak. Bir sürü serverda oynadım ve malesef kendini RP oyuncusu olarak tanıtan insanlar bile yukarıda yazılan basit kurallardan bihaber.

  Ve ufak bir not: Her zaman dünyayı kurtaracak bir süper kahraman olmak zorunda değilsiniz. Bir gezgin, bir oduncu, bir terzi olmayı deneyin, emin olun bir kralın başmuhafızı olan şövalyeyi oynadığınız kadar çok eğleneceksiniz. Her zaman çok önemli olaylar, lordlar, diplomasi konuşmak zorunda da değilsiniz. Gidin bir handa oturun ve gündelik muhabbet yapın. Emin olun diğeri kadar eğlenceli ve daha gerçekçi. Sonuçta gerçek hayatınızda arkadaşlarınızla buluşunca hemen küresel siyaset konuşmuyorsunuz 🙂

  Yukarıda zaten belirtildiği gibi, oynadığınız dünyayı iyi öğrenin ve oranın dinamiklerine uygun bir RP oturtmaya çalışın.

 2. Salome says:

  Güzel yorumunuz için çok teşekkürler 🙂

 3. saan says:

  Güzel

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *