«

Rift: Artık Azeroth’da değiliz

Çeşitli yazılarda bahsettim, eşim çok çok eski bir RPG oyuncusudur. Bu yazıda konuk yazar olarak eşimin (ki kendisi aynı zamanda yazar da olduğu için benim tüm oyun yazılarımı bir yazıyla silip atmıştır :)) RIFT ile ilgili yorumlarını paylaşacağım…

World Of Warcraft’ı zaman zaman severek oynamama rağmen, yirmibeş yıllık bir RPG oyuncusu olarak her zaman tek bir cümleyle özetledim: RPG türünü öldüren oyun.

RPG türünün sadece fantazi bileşenlerini alıp, D&D özelliklerini tamamen gözardı eden, ecnebilerin deyimiyle “dumbed down,” yani bir manada aklı karmaşık RPG kurallarını basmayacak kişiler için yaratılmış bir oyundu. Ama iyi düşünülmüş bir özelliği vardı:

En düşük donanımda bile çalışıyordu.

Doğal olarak, büyük bir hit oldu. Yirmi milyon kopya sattı.

Everquest, Anarchy Online, Dark Age of Camelot gibi oyunları ezdi, geçti. Bu oyunları oynamak için zaman, bilgi ve tecrübe gerekiyordu. Tabii bir de RPG oynamaya uygun kafa yapısı. WoW oynamak için bir bilgisayar yeterliydi. Hep dediğim gibi, bir maymunun (4-5 tuşa basabilmeyi öğreniyorsa) WoW’da elit oyuncu haline gelmemesi için hiç bir engel yoktur. Hatta guild leader bile olabilir ama maymununa bağlı tabii. Yalnız zengin, epik zırhla donanmış ve gıpta edilen bir oyuncu olacağı kesindir.

Bir RPG oyuncusu olarak, tek dileğim Star Wars: Old Republic’in gerçekten de RPG türüne hakaret sayılacak Warcraft’ı bitirmesiydi. Fakat, gizli santrafor edasıyla başka bir isim bir anda geldi, ilk günde bir milyon kopya sattı, ve görüldüğü kadarıyla WoW’un server nüfuslarını yarı yarıya düşürdü.

Kral öldü, yaşasın kral!

Eşim detaylı bir kılavuz yazmış, ben sade, genel bir bakış sunayım: Rift’te yeni olan ne var?

–          “Classes for Dummies” türünden WoW yaklaşımı yok oldu. “Sen warrior oldun artık, haydi bakalım ömrün boyunca şu üç tuşa basarak yaşa,” günleri bitti. Rift, sayısız class kombinasyonu sunuyor çünkü arketip sistemine dayalı. Her warrior, kendi içinde 4 rol seçerek bunları farklı kombinasyonlarla oynayabiliyor. Sonuç? Kimse kimseye benzemiyor, tek bir doğru yok.

–          Dinamik dünya. WoW bu iddiayla gelmişti, gördük ki bir park heykeli ne kadar dinamikse, WoW da o kadar dinamik. Rift, 7/24 değişen bir dünya sağlıyor. Bir gece girip yattığınız barışçıl kasaba, sabah uyandığınızda öteki evrenden gelen iblislerin istilasına uğramış olabilir. Bu durumda da mage’seniz eteklerinizi toplayıp, warrior’sanız demir çarıkları bırakıp kaçmak farz.

–          Grafik motoru. WoW’un motoru çıktığı yıl için bile büyük bir utançtı. Grafikler, 1990’lı yılların bilgisayarlarından fırlamış, modeller korkunç hatalı, dünya uçak pisti gibi dümdüzdü, bir üç boyut duygusu yoktu. Rift, WoW’un çalıştığı her bilgisayarda çalışıyor ve grafik motoru en az üç jenerasyon daha iyi. Grafik tasarım konusunda ise, Blizzard utanmalı. Aylık iki yüz milyon dolarlık gelirlerine bakıp ağlamalılar hatta, çünkü Rift’in tasarımcısı Trion onlara feci nal toplatmış durumda.

–          Interactions everywhere! Rift’te her kasabada, köşe başında, ağaç kovuğunda, karakterde, yolda, objede bir ilişki sistemi var. Yaptıklarınız, yapacaklarınızın teminatı diyebiliriz. Boş boş arazilerde koşup balta sallamaktan çok daha fazlasını sunuyor. Tek bir örnek: Seyahat ederken bir ağaç kovuğunda bulduğunuz artifact’in koleksiyonunu tamamlayıp, büyük şehirdeki koleksiyonerden ödül alıp, o ödülleri çoğaltıp başka bir koleksiyonerden Rift açma anahtarı alabilir, o anahtarı kullanıp bir Rift açabilir, o Rift’ten aldığınız ödüllerle zırh veya silah alabilirsiniz. Tek bir örnekti bu, sayısı sonsuz.

–          Ultima Online’dan sonra gelen en iyi RPG class tasarımları. Özetliyorum: HEPSİNİ oynamak istiyorum. Hayatımda bu kadar iyi bir necromancer tasarımı hiç görmemiştim mesela. 4 arketipe bağlı 28 class var, ama hiç bir class diğerini andırmıyor, hepsinin görevleri farklı.

–          PvP / PvE / Raiding. Rift’te WoW gibi “8-9 ay PvE yapayım, raid eda edeyim, bir parça zırh alayım da PvP yaparım” yok. PvP yapacaksanız aynı karakterinizi farklı yetenek ağaçlarıyla donatıp PvP’ye geçer geçmez zırh, yetenek ağacı ve silahları donanıp başlayabiliyorsunuz.

–          “Bu bir RPG” hissi. WoW oynarken, quest de yapsanız, crafting’le de uğraşsanız, raid’e de gitseniz oyun temponuz şudur: 1 – 2 – 3 – 4 – Cool Down bekle – 1 – 2 – 3 – 4. Tabii arada mini etekli zırh giymiş bir herif gelip öldürdüğünüz yaratıkları falan çalar. Rift’te ise quest yaparken aniden gökyüzü açılıyor, yarıktan aşağıya öteki dünyadan iblisler iniyor. Lideriniz, bütün server’ın duyacağı bir anons yapıyor. Dünyanın dört bir yanından oyuncular atlarına atlayıp, portallar açıp, koşarak gelip Telara’yı savunmak için Rift’ten gelen yaratıklarla dövüşmeye başlıyor. Tam o sırada başka bir yerlerde bir Rift daha açılıyor. NPC liderleri oyuna katılıyor, şehirlerden askerler çıkıp size yardım ediyor, vesaire. “Ben oyun oynuyorum, ben başka bir dünyadayım, işte BU bir RPG,” hissiniz hep baki.

–          Ve nihayet: Oyuncu kitlesi. WoW’da bir guild’de “herkese kaç yaşında” diye sorarsanız alacağınız oran %90 11-17, %10 17-60 yaşlarıdır. Rift oyuncuları çok daha farklı, 17-35 yaş ağırlığında. Bu oyunun kalitesine de yansıyor, çünkü gelin kendimizi kandırmayalım, 11 yaşında bir veledin RPG’nin dünyasını anlama yeteneği henüz gelişmemiştir. Tek istediği bir balta alayım veya bir kazmaya sap olayımdır, e beraber oynadığınız adamın(!) türü bu olunca bu sizin keyfinize de darı eker. Yaş durumları böyleyken, Rift’te genel bir davranış ve IQ kalitesi de izleniyor, bu da normal. WoW kitlesi kaliteyi çok aşağı çekmişti, şimdi denge düzelecek, Rift ve SW Old Republic gibi “gerçek” RPG’lerle.

Final: Ultima Online, Everquest Original ve Everquest II, Dark Age of Camelot, Anarchy Online, Shadowbane, Horizons, Star Wars, Age of Conan, Warhammer Online, Mortal Online, Darkfall, D&D Online, Neverwinter Nights… Listeyi unuttum bile. Kısaca, City of Heroes, Eve ve Microsoft MMO’ları hariç piyasaya çıkan her MMO’yu oynadım. Bir çoğunu preorder yoluyla aldım, ilk gün oradaydım. Hepsinin iyi yanları vardı, ama en iyiler sadece üç taneydi:

Everquest, Ultima Online, Anarchy Online.

Rift bunların en iyi taraflarını almış, WoW’un her bilgisayarda çalışabilme özelliğini eklemiş, müthiş bir grafik tasarıma oturtmuş ve sıfır hatayla başlamış. Rift, bir sonraki nesil olmayabilir. İki sonraki nesil bile olabilir. Bu oyunu bir kez oynadıktan sonra, WoW’a bakmaya dahi tahammül edebileceğinizi sanmam. İyi ki artık Azeroth’ta değiliz. Rift var, ve SW: Old Republic geliyor.

Yaşasın kral o zaman!

Related Posts with Thumbnails

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *