Minstrel (Healer) Trait’leri

Irklardan bahsederken ırklara özel traitleri anlatmıştım. Çok detaylı her ırka ve sınıfa göre ayrı ayrı incelenmesi gereken bir konu olduğu için bu yazımda sadece minstrel healer için inceleme yazacağım.

Bu düğmeye bastığınızda açılacak pencere trait penceresidir. Bu pencereden karakterinizin karakteristik özelliklerini belirlersiniz. İlk sayfada eğer henüz bir şey yüklemediyseniz aşağıdaki gibi tertemiz bir trait penceresi açılır 🙂 Level atladıkça o kilitli kutucuklar açılacak, en son level 65’e geldiğinizde Virtue (meziyetler) için 5, Race (ırk) için 5, Class (sınıf) için 7, Legenday (efsane) için 3 yeriniz açılacak.

Level oranında aşağıdaki tabloya göre kutucuklar açılacak:

Kutu 1
Kutu 2
Kutu 3
Kutu 4 Kutu 5 Kutu 6 Kutu 7
Virtue Lvl 7 Lvl 9 Lvl 11 Lvl 17 Lvl 23
Race Lvl 13 Lvl 19 Lvl 25 Lvl 31 Lvl 37
Class Lvl 15 Lvl 21 Lvl 27 Lvl 33 Lvl 39 Lvl 53* Lvl 57*
Legendary Lvl 41 Lvl 45 Lvl 60*

*Bu kutular “The Lord of the Rings Online: Mines of Moria” oyununda ekleniyor.

Yani ilk olarak level 7 olduğunuzda bir meziyet kazanıp kutunuza yerleştirebilirsiniz. Yerleştirmek için şehirlerdeki (mini haritanızda mandolin olarak görünen) bard‘lara gitmeniz gerek.

Kazanmış olduğunuz traitler sayfa sayfa sol tarafta görünür. Seçtiğiniz traitler kutuların en altına alt alta sıralanır. “Confirm” onayla dediğinizde ilgilli kutucuklara yerleşir.

Bardlar,
1 Virtue trait için 1s 25c
1 Race trait için 22s 50c
1 Class trait için 11s 25c
1 Legendary trait için 101s 25c alır.

Nasıl Meziyet (Virtue) Kazanacaksınız? Hangilerini seçmelisiniz?

Meziyet kazanmak için deed (senet :)) yapmanız gerekmekte. Örneğin Patience meziyeti almak istiyorsunuz bununla ilgili yapmanız gerekenleri yandaki defterinizde tamamlıyorsunuz. Her bir özellik farklı şeyler ister. Kiminde bazı yerleri görmeniz kiminde belli sayıda belli yaratığı öldürmüş olmanız gerekir.

Tüm meziyetler toplamda 20 tanedir siz içinden 5 tanesini seçmek zorundasınız.

Charity Compassion Confidence Determination
Discipline Empathy Fidelity Fortitude
Honesty Honour Idealism Innocence
Justice Loyalty Mercy Patience
Tolerance Valour Wisdom Zeal

İkinci resimdeki trait penceresinin virtue sayfasına tıkladığınızda şöyle bir ekran açılır:

Bu ekranda yer alan meziyetleri renkleri ve durumlarına göre kazanıp kazanmadığınızı anlayabilirsiniz;

Kazanılmamış (varsayılan) Image:Trait-Not earned-icon.png Kazanılmakta olan Image:Trait-Earning-icon.png
Kazanılmış ama kullanılmayan Image:Trait-Earned-icon.png Kullanılan Image:Trait-Equipped-icon.png

Üstünde yüzük olan yani kazanılmakta olan meziyete tıklarsanız deed defterinizden yapmanız gereken deed açılacaktır.

Gelelim asıl konuya hangilerini yapmalıyız? İyileştirici olan minstrel için özellikle (bir kaç forumda yaptığım araştırma sonrasında) Valour, Confidence, Fidelity, Idealism ve Wisdom tavsiye edebilirim.

Valour
Moral kapasitesinin artışı,
Savaş dışı moral geri kazanımı artışı,
Might artışı.

İyileştirici için moralin yüksek olması ve en hızlı şekilde geri kazanılması önemli. Moraliniz ne kadar yüksekse o kadar çok hayatınız, olur. İyileştirebilmek için hayatta kalmalısınız.

Confidence
Fear’a karşı direnç artışı,
Will artışı,
Savaş dışı power geri kazanımı artışı.

Will iyileştirici için çok çok önemli 1 Will = 10 Outgoing Heal Rating. En fazla 650 will yapabilirsiniz bu da %22 outgoing heal eder. Level 65 olduğunuzda yaklaşık
550 – 640 williniz olur.

Savaş dışı power artışı da bir an önce tekrar büyü yapacak gücü toplamanız için önemli.

Fidelity
Shadow’a karşı direnç artışı,
Vitality artışı,
Power kapasitesi artışı.

Burada power da bizim için önemli ama shadow’a karşı direnç için özellikle bazıları seçmiş. Ayrıca 1 Vitality = ilave 3 Maximum Morale.

Idealism
Fate artışı,
Fear’a karşı direnç artışı,
Will artışı.

Will kadar fate de iyileştirici için önemli. Fate dövüş sırasında power ve moralinizi yeniler. Ayrıca 1 Fate = 2 Tactical Critical Effect Chance Rating

Wisdom
Will artışı,
Savaş dışı power geri kazanımı artışı,
Wound’a karşı direnç artışı.

Yukarıdaki gibi will, power geri kazanımı.

Bir başkası da yukarıdakilerden ikisinde değişiklik yapıp Cunfidence yerine Justice (Morale), Idealism yerine Loyalty (Vitality) kullanmış.

Bir alternatif de şu olabilir. Empathy: +450 Armour, Honesty: +270 Armour VE +123 Power!, Valour: +286 Morale, Loyalty: +30 Vitality VE +60 Power VE +150 Armour! son olarak da bunlardan biri Innocence: -5% to Melee Damage / Zeal: -3% to Melee Damage / Discipline: -2% to Melee Damage. Bu meziyetleri seçen arkadaş level 65’te yeterince fate ve will olacağı dolayısıyla bunların daha iyi olduğu görüşünde.

Nasıl Class Trait Kazanacaksınız? Hangilerini seçmelisiniz?

Class Traitler ilgili trait’i kazanmak için kullanmanız gereken yeteneği belli bir sayıda kullanarak açılıyor genelde. Mesela,

Life Singer Morale yenileyen özelliklerinizin kullandığı Power‘ı azaltır. Başka deyişle iyileştirme yeteneklerinizin harcadığı power’ı -10% azaltır. Bunu kazanmak içinse iyileştirme yeteneklerinizi toplamda 1.000 kez (günde 150 kez) kullanmanız gerekir.

Tamamen healing spec düşünüyorsanız seçimlerinizi özellikle “The Watcher of Resolve” ve “The protector of Song“‘dan yapmanız iyi olacaktır.

– Subtle Movements
Healer için en önemli şeylerden biri de düşmanın size saldırmıyor olması. Rahat şekilde başkalarını iyileştirebilmek için düşmanın öfkesini sizden uzaklaştıracak yeteneklerinizi bol bol kullanmanız gerek. Bu trait de agronuzu (düşmanın size olan nefretini) düşürür. 300 kere Song of Soothing yeteneğinizi kullanarak bu trait’i aktif hale getirebilirsiniz. Bu özelliği kullandığınızda düşmanınız size saldırmaya daha az heves eder.

– Life-singer
İyileştirici yeteneklerinizi kullanmak için ihtiyaç duyduğunuz gücü %10 azaltır. Bu traiti aktif hale getirmek için iyileştirme özelliği olan yeteneklerinizi 1.000 kere (günde 150 kez) kullanmanız gerekir.

Bu yetenekler: Raise the Spirit, Inspire Fellows, Bolster Courage, Triumphant Spirit

– Focused Performance
Bazı yeteneklerin induction time yani yapılma süresi vardır. Bu yetenekleri kullanırken yaptığınız büyü hemen etki etmez, küçük mavi bir bar çıkar barı doldurana kadar büyüyü oluşturup sonra kullanırsınız. Focused Performance bekleme sürenizi yani bu barın dolma süresini kısaltır, size ve iyileştirdiklerinize büyük bir kazanç sağlar. Ayrıca büyülerinizin yarıda kesilmesini de zorlaştırır. 300 kere rakibinizin ataklarına evade etmeniz karşılığında aktif olur.

– Smooth Voice
Normalde Ballad of Vigour ve Ballad of Balance olarak kullandığınız yetenekleriniz Song of Vigour ve Song of Balance‘a dönüşür. Böylece Ballad of Vigour ile levelınız oranında grubunuza en fazla +22 vitality buff’ı sağlarken düşmana zarar vermekten feragat ederek grubunuza +29 vitality sağlarsınız. Ballad of Balance ile de aynı şekilde en fazla 2.1% evade rating sağlarken düşmana zarar vermekten feragat eder ve 2.6% evade rating verirsiniz. 600 kere Piercing Cry skillini kullandığınızda aktif olur.

– Glorious Anthems

Kullandığınız Anthem skillerin kalıcılığını 15 saniye kadar artırır. Healer olarak en çok kullanacağınız 2 anthem Anthem of the Free Peoples ve Anthem of Compassion buff kalıcılığı 30 sn’den 45 sn’ye çıkacak.  A Minstrel’s Hope questini tamamladığınızda kazanırsınız.

– Strength of Voice
Bütün balladlarınızın sizin ve grup arkadaşlarınızın üstündeki kalıcılığı %10 artar.

500 kere Ballad of War skillini kullandığınızda aktif olur.

– Graceful Demeanor
Grup içinde yahut dışında, bir kişi mağlup olursa (defeatlenmek, yorgun düşmek, trancea girmek, bir nevi ölmek) tekrar ayağa kaldırmak için kullandığınız Ress (diriltme) skillerinin hızlı dolmasını ve dirildikten sonraki sahip olucağı Morale-Power değerinde %20-%30 artış almasını sağlar. Kişi 100% health and 80% power ile hayata döner. Ayrıca Rally! yeteneğinizin yenilenme süresini azaltır. Çoğu minstrel özellikle bunun için tercih etmiş. 100 kere Enlivening Grace skillini (Ress yeteneği) kullandığınızda aktif olur.

Böylece The Protector of Song bölümünden 3, The Watcher of Resolve bölümünden 4 özellik kullanmış oluyoruz. Bu durumda da her iki bölümden de bonus kazanıyoruz.

Yani bütün bu yukarıdaki özelliklere ilave olarak
Call to Greatness yeteneğinizin bekleme süresi -60sn azalıyor.
Ballad Bufflarınızın sizin ve grubunuzun üstünde kalma süresi +10s artıyor.
İyileştirme yapmak için kullandığınız Power -5% azalıyor.
Chord of Salvation yeteneğinizin yaptığı iyileştirme +10% artıyor.
Balladlarınız +1% İyileştirme Bonusu kazanıyor
Anthem of Compassion yaptığınız zaman kazandığınız nefret -5% azalıyor
Anthem of Compassion artık Tier 3 Ballad haline geliyor.

Legendaries:
Image:Rally! (trait)-icon.png Rally!
İşte en önemli özelliklerden biri savaşta olmanıza rağmen ölmüş birini canlandırma yeteneği. Melodies of the Valar kitabının 8 sayfasını tamamlamanız gerekiyor. Eğer gruptaysanız ve grupta Captain sınıfından kimse yoksa savaş sırasında canlandırma yeteneğine bu trait sayesinde bir tek minstreller sahip olur. Yalnız 25 dakika bekleme süresi olduğu için çok dikkatli kullanmak gerekiyor.

Image:Song of the Hopeful Heart (trait)-icon.png Song of the Hopeful Heart
Bu trait en çok bosslarla dövüşülen raidlerde işe yarayacak. 10 metre çapında bir çemzer içindeki herkese 5 dakika boyunca +4 Hope verirsiniz. Sanırım bu özelliği insanların sevmesinin en büyük sebebi oluşturduğu mavi çember. Kimse için kafa karışıklığı yaratmadan çember içinde kalmaları sağlanabiliyor.

Image:Fellowship's Heart (trait)-icon.png Fellowship’s Heart
Bu trait sayesinde aniden üstünüzdeki fear efektini kaldırır, tüm grubun kısa bir süre fear’a karşı dayanıklı olmasını ve zamanla iyileşme kazanmalarını sağlarsınız. Muhtemelen yapması en uzun sürecek Legendary traiti budur level 45 Articles of Harmony ve Implements of Song questlerini tamamlamalı, sonra A Lesson from Lindir questini yapmalısınız. Ama sonuçta zamanla iyileştirme yeteneği için değerli bir trait. Sadece 30 saniye sürüyor ama 30 sn boyunca bütün grubu 2 sn’de bir yaklaşık 464 iyileştiriyorsunuz ki bu toplamda her bir grup üyesi için 7400 morale demek.

Not: Superior Beleriand Theorbo kullanırsanız yaptığınız iyileştirmeler daha az nefret çeker.

Race Traitleri

Race’ler için ilgili tüm traitler ve yapılması gereken deedler’e buradan ulaşabilirsiniz: LotRO Irkları (Elfler), LotRO Irkları (İnsanlar), LotRO Irkları (Dwarf ve Hobbitler). Benim bir elf olarak seçimim Friend Of Man, Return to Rivendell, Tactics and Conviction Bonus, Power of the Eldar, Eldar’s Grace (ya da Silvan Shadows)

Kaynaklar: A Minstrels Guide to Healing, Aggro Management and Survival at Elder-game,
Trait Rehberi (Server: Snowbourn Nick: Alanore),
Developer Diary – Traits Mastery,
Codemaster Forums Minstrel Traits,
Lotro Wiki – Minstrel Traits

Related Posts with Thumbnails

3 Responses to Minstrel (Healer) Trait’leri

  1. Salome says:

    Thank you 🙂 Your blog is very nice too 🙂

  2. Bikere LOTRO delisiyim, bikere Orta çağa delisiyim, bikerede OYUN delisiyim. Bu mesajı sana özel olarak göndermek istedim ama, iletişim kuramaya bir yer göremedim bu yüzden buraya yazıyorum. Link değişimine ihtiyacım var ve ”oyun”isminin geçdiği bir blogla link değişimi yapmak beni oyunlaştırır 😀

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *