LotRO Irkları (Dwarf ve Hobbitler)

Irklar

Dwarflar (cüceler) yaklaşık 1,35-1,5 metre boylarında yaklaşık 250 yıl kadar yaşayabilen bir ırk. İnsanlar ve Elflerden farklı olarak dwarflar 8 en büyük Valardan biri olan Aulë, taş ve metallerle ilgili olan Vala, tarafından yaratıldı. Aulë, dwarfların yedi babasını yarattı ve çağlar boyunca elflerden sonra uyandırmak için uyur halde bekletti.

Blue Mountains, Grey Mountains, Iron Hills, The Lonely Mountain, White Mountains şeklinde 5 milletten oluşurlar. Yüzüklerin Efendisi filmindeki Gimli Mavi Dağlardandır.

Oyunda dwarflar Champion, Guardian, Minstrel, Hunter, Rune-keeper olarak yer alabilirler.

Dwarflar’ın pasif skill (yetenek)leri;

Lost Dwarf-kingdoms: Dwarfların orta dünyada zamanları az kaldığı için fate’leri diğer ırklara göre daha düşük başlar. Fate oyuncunun “savaş sırasında” moralini (hayatı) ve gücünü (dövüşte kullandığı özel hareketleri yapabilmek için bu güce ihtiyacı var) yenileyen bir özellik.

Dwarflar doğal olarak diğer ırklara göre daha az çeviktir. Yani agility (çeviklikleri) düşüktür. Çeviklik oyunda size hem gelen vuruşlardan kaçınma yeteneği verir hem de sizin karşınızdakine vurma şansınızı arttırır.

Might (gücü) ve Vitality’si (canı) yüksek, dayanıklı bir ırktır. Might size gelen saldırılardan daha az etkilenmenizi sağlar. Kalkanla saldırıları daha iyi bloklar, vuruşlardan kaçınırsınız. Vitality’nin yüksek olması canınızın daha çok olması, savaşmıyorken moralinizin (hayatınızın) çabuk doluyor olması Wound, Disease, Poison and Shadow etkilerine karşı daha dayanıklı olmanız anlamına gelir.

Dwarfların savaşırken moral (hayatı) ve güçleri savaşmazkene göre daha çabuk kendini yeniler.

Dwarflara özel traitler (karakter özellikleri) – Traitler başlı başına çok geniş bir konu aslında. Kısaca her karakterin kendine has karakter özellikleri oluşuyor. Bu yaptığınız şeylere göre gelişiyor. (örneğin Bree-land’de 15 quest tamamlamak Empathy özelliğinizi +1 arttırıyor.) Her karakter 4 çeşit karakter özellikleri kazanabiliyor: Virtues, Racial Traits, Class Traits, ve sınıfına göre Legendary Traits.

Dwarf Axe-damage Bonus Dourhand dwarflarından 150 tane öldürürseniz bu karaktere sahip olabiliyorsunuz. Tek elli ve iki elli balta yeteneğinizi % 2 arttırıyor.
Dwarf-endurance 100 tane troll öldürürseniz grubunuzdaki arkadaşlarınızın Vitality’si (canı) artıyor.
Endurance of Stone 250 tane goblin öldürürseniz aldığınız bu özelliği kullandığınızda common (genel), fire (ateş) ve shadow (gölge) zararını 10 saniyeliğine +75% azaltıyor, tekrarlamak için 1 saat bekleme süresi var.
Fateful Dwarf 50 tane goblin öldürürseniz nüfuzlu, sözü geçen bir dwarf oluyorsunuz 🙂 fate’iniz artıyor.
Guile and Might Bonus Dourhand dwarflarından 100 tane öldürürseniz bu karaktere sahip olabiliyorsunuz. Grup hareketi yapma sırasında kırmızı ya da sarı seçerseniz %5 fazla zarar verebiliyorsunuz.
Head-butt Dourhand dwarflarından 50 tane öldürürseniz bu karaktere sahip olabiliyorsunuz. Yakın mesafeden dövüşürken ekstra etkili olma özelliği kazandırıyor.
Return to Thorin’s Gate 100 tane goblin öldürürseniz saatte 1 dwarf şehri Thorin’s Gate’e ışınlanabilme özelliği alıyorsunuz.
Shield Brawler 150 tane troll öldürürseniz, blok etme şansınız (defans özelliğinizi) %2 artıyor.

Hobbitler insanlara göre boylarının oranından dolayı “halfling” (buçukluk) olarak da bilinirler. Bu barışçıl küçük insanlar halkı çiftçiliği, yemeği ve hediye vermeyi orta dünyanın tehlikeli işleriyle uğraşmaktan daha çok severler. Ama yine de gerektiğinde, eğer isterlerse, şaşırtıcı derecede iyi şekilde ok ve bıçak kullanabilirler.

Günde 6 öğün yemek yiyerek geçirilen basit bir hayat onlar için mutluluk verici olsa da göreve gitmeleri gerektiğinde hobbitler çok güvenilir ve sıkı bir ırktır.

Hobbitler Fallohide (Kılayaklar: Kılayak türü diğer türlerine göre daha esmer ve kısalardır. Sakalsız ve çizmesiz türlerdir.Elleri çok yeteneklidir. Yüksek yamaçlarda yaşarlar.), Harfoot (Kılayaklar: Kılayak türü diğer türlerine göre daha esmer ve kısalardır. Sakalsız ve çizmesiz türlerdir.Elleri çok yeteneklidir. Yüksek yamaçlarda yaşarlar.) ve Stoor (Ülkenler: Ülken hobbitler şişmadır ve el ve ayakları diğerlerine oranla daha büyüktür. Düzlükleri ve nehirlerin kıyılarını severler.) halklarından oluşur.

Oyunda hobbitler GuardianMinstrelHunterBurglar olarak yer alabilirler.

Hobbitlerin pasif yetenekleri:

Cesur hobbitlerin korkutulmaya karşı dayanıklılıkları yüksektir.

Hobbitler dikkat çekecek derecede dayanıklıdırlar. Vitality (morali) yüksektir.

Diğer ırklara göre savaşmazlarken çok daha çabuk iyileşirler.İşte kahvaltının önemi 🙂

Hobbitler kolay kolay yoldan çıkarılamazlar Shadow Mitigation’ı %1 artırır

Boyları biraz küçük olduğu için might diğer ırklara göre (-8) daha düşüktür.

Hobbitlere özel traitler (karakter özellikleri)

Guile and Conviction Bonus 100 tane kurt öldürürseniz Grup hareketi yapma sırasında sarı veya yeşil seçerseniz %5 fazla DOT ya da healing verebiliyorsunuz.
Hobbit Club-damage Bonus 150 kurt öldürürseniz 1 elli & 2 elli club ile +2% daha fazla zarar verirsiniz
Hobbit-resilience 250 tane örümcek öldürürseniz grup arkadaşlarınızın umudunu bilinen eski hobbit neşesiyle arttırırsınız 🙂 Diğer umut arttırıcılarıyla birleşmez.
Hobbit-silence 100 tane goblin öldürürseniz saatte bir ölü taklidi yaparak düşmanlardan kurtulabilirsiniz.
Hobbit-stature 50 tane örümcek öldürürseniz hımbıllığınızı yenip +20 might kazanırsınız. 🙂
Hobbit-stealth 50 goblin öldürürseniz 30 dakikada bir görünmeden dolaşmayı başarabilirsiniz. Ama yine de düşmanların çok yakınında özellikle önlerinde durmamaya çalışın.
Return to Michel Delving 150 örümcek öldürürseniz hobbit şehri Michel Delving’e (Shire) ışınlanma yeteneği alırsınız. (saatte 1 kullanılır)
Stoop for a Stone 50 kurt öldürürseniz kısa mesafe dövüş gücünüz artar.

* İstatistiklerle ilgili daha geniş bilgi: Lotro Wiki

Related Posts with Thumbnails

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *