Kingdoms Tavsiyeler

Oynadığım ilk serverı saymazsak (çok geç başlayıp kısa süre sonra yeni servera geçmiştim) tek serverda edindiğim tecrübeleri paylaşayım dedim. Bu server artık bitmek üzere wowlar (world of wonders) kuruldu, en yüksek zp’ye (zafer puanına) sahip krallık dört nala wow yükseltiyor. Biz de kendimizce krallık kurduk, wow’umuzu aldık ama 3. sırada olmamız dolayısıyla ilk iki sıradaki iki kırallık birbirini yıkmadığı sürece pek şansımız var gibi görünmüyor. Neyse işin hikaye kısmını geçip bu kısa Kingdoms hayatımda neler öğrendim sizinle paylaşayım.

Önceki postumda belirttiğim gibi önce ne için oynadığınıza karar vermek bu oyunda nasıl oynayacağınızı belirlemede çok önemli. Ne için oynayabilirsiniz?

1. wow savunmak

wow için oynayan oyunculara şimdiden sabırlar diliyorum. Ben diyeyim 3 ay siz deyin 5 ay hiç askerlerini kestirmeden sabırla asker basmaları gerekecek. Hammadde toplamak için yağmaya gidince bile asker kesildiğinden wow oyuncularının genelde kral ya da derebeyi olması en mantıklısı görünüyor. Bol bol vergi çekip  farmville (tarla geliştirme) ve asker basmalı bir oyun sizi bekler. Savunma işinde en iyi ırk Galya’lılar. Falanks ve druidlerden oluşmuş bir ordunuz olacak demektir. Gelen casusların asker sayınızı öğrenememesi için bol bol gözcü yapmakta fayda var ama gözcüyü Cermen bir arkadaşınızdan alırsanız tahıldan tasarruf edersiniz.

Köyünüzü bol tahıl vahalı, wow’a yakın bir yere kurmak iyi olacaktır. Mutlaka en az 10 hatta 12 köy yapın hepsinin tarlalarını geliştirin (bazıları 15 / 9 tarlalı olsa şahane olur) Ama sonuçta en çok tahıl katkısı hazineden geldiği için köyünüzde sonuçta hazine binasından başka hiçbir şey kalmayacağını bilmenizde fayda var.

Akademide her şeyi öğrenip yıkın. Demircide (saldırı askerini belli bir düzeyde savunmayı sonuna kadar) öğreneceklerinizi öğrenip yıkın. Vaha katkıları bile mühim değil ambar, depo, kışla, ahır, pazar yeri, merkez bina hariç hemen her şeyi yıkacaksınız (ticaret yolunu tutmak isteyebilirsiniz wow’a tahıl atarken kova kova atmak gerekecek)

Vergi çektiğiniz hazine köylerinden birinde fazla hazine binası yapıp diğerlerini sadece sınır için açmakta fayda var. Bu sınır için açılan hazine köylerinde de savunma askeri basmak iyi olacaktır. Aynı anda 3-4 köyden asker basmak daha hızlı daha çok askerinizin olmasını sağlar. Diğer köylerden hammadde ve tahıl ticareti ile asker yapan köyleri beslemek gerekecek. (Plus ve ticaret yolu çok rahatlatıyor tüm oyun boyunca plus almak isteyebilirsiniz)

2. wow yıkmak

Mancınıklar, koçbaşları öyle yavaş çıkıyor ki yeterli sayıya ulaşmak için ilk günden başlayarak hiç kestirmeden ve hiç durmadan yapmanız gerekecek. Koçbaşı için Cermen, mancınık için Romalı tercih edilmeli. Özellikle mancınığa ağırlık verecekseniz belki de romalı tercih etmenizde fayda var zaten onların da koçbaşı istatistikleri fena değil. wow savunmadaki aynı köy yerleşimi asker kestirmeme dolayısıyla tercihen derebeyi olma bu seçim için de aynen geçerli

3. rakipleri yıpratmak

En bilmediğim konu olmakla beraber bol bol fakeler, oplar tacizler içeren yağması bol aksiyonu fazla ekip. Gözcü atmak, gözcülerin hızlı olması önemli olduğu için belki Galyalı tercih edilebilir üstelik Toytatların hızı şahane. Üstelik Galya mancınık istatistikleri de hiç fena değil.

Eğer kral ya da derebeyi olmayacaksanız köyünüzün sınırları oluşturması gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Bu durumda kısa sürede köyleriniz arasında ticaret yapmak için yakın yakın kurabilirsiniz. Ama bu durumda köylerinizden birinin kullandığı vahayı diğer köyünüz kullanamayacağı için bazı köyleriniz vaha kullanamayabilir. Bol vaha gören bir yeri tercih etmek isteyebilirsiniz ya da yakın derken bu kadar yakın olmayabilir 🙂

Ek: Son olarak yapacağınız ırka ve saldırı/savunma oynama durumunuza göre vahalara da dikkat etmekte fayda olabilir. Mesela Galya mancınığı çok kil tüketiyor kil vahasına yakın olmak sizi bir miktar rahatlatabilir.

Şu da çok hızlı köy atmak için webden bulduğum kaynak (orjinali: https://forum.kingdoms.com/thread/11471-governor-second-village-in-24-hours/)

Avatarı kaydet. Eğitimi tamamla.

Sığınakları öldürmeye başla. Ne kadar çabuk yaparsanız, bir sonraki sığınak o kadar hızlı olur ve ikinci köyünüze yerleştiğinizde ilk 7-8 sığınağın ortaya çıktığı zaman tanımlanır.

Gereksiz, hiçbir şey, aşağıda belirtilmeyen bir şey inşa etmeyin. Bu arada yıkıntıları sökün ve görevler için ödüller kazanın. 10-15 dakikadan fazla süren her şeyi hemen tamamlayın.

Dikkat edin, hammaddeleri taşırmaktan kaçının. Ödüller topladığınızda ve molozları sökünce, depoda ve tahıl deposundaki boş alana dikkat edin. Gerekirse NPC kullanın.

Kurulum:
– 3 lvl’ye kadar tüm ekili alanlar (sadece ekinler!)
– depo lvl 6
– tahıl ambarı lvl 5
– kışlalar lvl 3
– sığınak lvl 1
– elçilik lvl 1
– pazar yeri lvl 1
– ana bina lvl 5
25 ucuz birim asker
Köşk lvl 5 inşa edin.
3 yerleşimciyi eğitin.
Lütfen unutmayın! 3. yerleşmeyi sipariş ettiğiniz anda bir ödül kazanın (depo ve tahıl ambarına bir göz atın, kaynakları kaybetmeyin)
ve ana bina lvl 10’u inşa edin (bunun için altın kullanın) Sonra ana binaya gidin ve köşkü yıkın (3. yerleşimci eğitildikten sonra yıkılmalıdır). Bu çok hızlı ikinci köye ilk kurbanınız.
Depo depo lvl 7, tahıl ambarı 6.
Köşkün yıkıntılarını toplayın, her zamanki gibi depoya bir göz atın.
Bir akademi lvl 10 oluşturun.
Bundan sonra bir İmalathane inşa. Bir ödül al. İmlalathane yıkın ve molozları sökün.
Bir şehir inşa et.
Ana binaya git … evet, başka bir kurban için zaman. Akademiyi yıkın (altın kullanın) ve molozları sökün.
Bir ambar lvl 8 oluşturun.
Küçük bir kutlama için kaynakları kaydedin.
Bir kutlama yap.
Yerleşimcilerinizi istediğiniz yere gönderin.

Related Posts with Thumbnails

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *