Hayvan cemiyeti, internette yaşam ve sonrası…

Facebook’ta bir oyuna takıldık son zamanlarda… Bir akrabamızın küçük kızı rica etti onunla oynamamızı, davet etti, kabul ettik. Bir de girdik ki bazı müşterilerimiz, iş arkadaşlarımız çoktan keşfetmiş de oynuyorlarmış. Çok basit, komik bir oyun aslında. Önce kendinize bir “pet” yani ev hayvanı yaratıyorsunuz. Sonra ona bir isim veriyorsunuz ve cemiyette yer edinmek için sağlığına, temizliğine mutluluğuna dikkat ediyorsunuz. Elbette alışveriş hastalığını tatmin etmek ve insanları oyuna bağlı tutmak için cici bici şeyler var satın almak isteyeceğiniz. Onları almak için para biriktirmeniz lazım. Arkadaşlarınızı ziyaret ederek, ip atlayıp top oynayarak, hayvanınızı temizleyerek (sandığınız var bir tane içinde de sabun, alıp sabunu yıkıyorsunuz komik şeyi) para biriktirip sonra da alışveriş yapabilirsiniz.

Neler yok ki? Ev eşyaları, kıyafetler, duvar kağıtları, yemekler, süs eşyaları, oyuncaklar… Oyunu oynadıkça cemiyetteki öneminiz artıyor. Popüler oluyorsunuz, nüfuzlu oluyorsunuz, buna göre evinizin oda sayısı artıyor… Arttıkça içini eşyalarla doldurmak istiyorsunuz.. Tam bir kısır döngü… Tam bir hastalık. Gerçekten bizi (yani tüm insanları) iyi analiz etmek, zayıflıklarının üstüne topla tüfekle gitmek için iyi bir yer bu facebook, bu oyunlar… Herşeyimizi ellerimizle veriyoruz. Lüks eşyalar mı seviyoruz, ne tür müzik dinliyoruz, hangi artistler favorimiz… Lütfen seveceğimiz türde bir film, müzik yapın biz de satın alalım işte size sevdiğimiz şeyler diyoruz.

Ha, gel vazgeç o zaman sil profilini diyor olmalısınız. Bir yandan da taktir etmiyor değilim. Aferin adamlara, kendi isteğimizle hiç zorlamadan pek de güzel katıldığımız bir ortam. Kıskanıp çamur atmanın ne faydası var ki? Gelecek internette şekillenecek. Bunu inkar edip eve kapanıp çayıra çimene koşmanın faydası var mı? Herkese, her bilgiye ulaşılan bu yerde insanlar para kazanacak (çoktan kazanıyorlar da daha çok insan kastettiğim) ve biz orada olmazsak onların dışında olacağız…

Related Posts with Thumbnails

1 Responses to Hayvan cemiyeti, internette yaşam ve sonrası…

  1. Ceylan Adil says:

    Açıkçası harika yazıyorsunuz. blogunuzu Google ile keşfettim. RSS beslemelerime ekleyeceğim. Yayınlayacağınız bütün içeriklerinizi heyecanla bekleyeceğim. İyi bloglamalar dilerim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *