Guild Wars 2 – Aşçılık (Cooking)

cookingDiyebilirim ki, aşçılık oyundaki en zor crafting. Bu yüzden diğerlerinin yerine bunu anlatmak istedim.

Şef (Chef) olarak bilinen zanaati öğrenmeyi seçtiğinizde yemeklerle beraber boya yapmayı da öğreniyorsunuz.

Yemek yapacağınız malzemeleri bitki, baharat toplayarak bulduğunuz gibi size şef olmayı öğreten kişiden alacağınız malzemeleri de kullanabiliyorsunuz.

Şeflikte zor olan diğer zanaatlardeki gibi belli bir kural olmaması. Her türlü malzeme ile yemek yapılabilir ama hangi kombinasyonların yemek vereceğini bilmek gerçekten zor.

sef sef2 vendor

Size şefliği öğreten adam aynı zamanda un, tuz, su gibi basit malzemeleri de satıyor olacak. Bu malzemelerle bazı basit yemekleri yapmakta zorlanmazsınız. Zaten keşfetme ekranına soldaki malzemelerden koydukça sadece bu malzemeyle birlikte kullanabileceğiniz diğer malzemeler aktif kalacağı için ilk bir iki keşif kolayca bulunabilir. Ancak bazı yemekler yaptığınız diğer yemeklerle beraber yapılabiliyor. Örneğin elmalı tart yapmak için öncelikle elmaya ihtiyacınız var ki elma bitkilerden toplayarak bulunamıyor. Bunun için Queensdale‘de (http://gw2cartographers.com/#/show/3/Farmer Eda‘nın verdiği görevi tamamlamalısınız. Tamamladığınızda 35 karma karşılığında size bir paket elma verecektir. Şeker torbası size eğitim veren şefde satılır. Yağ dövüşürken öldürdüğünüz yaraatıklardan düşecektir. Hamuru da kendiniz aşçılık hünerlerinizle yapmalısınız (su, un ve yağ ile yapılacağını keşfetmek yemek işinden pek anlamayan kişiler için pek kolay değil elbette :)). Tüm bunları akıl edip bir araya getirmek malesef hiç kolay değil. Bu yüzden şimdiden bir çok sitede hangi malzemelerle neler yapılabildiği listeleri hazırlanmış. Benim en çok kullandığım site: http://www.gw2db.com Elinizdeki malzemeyi örneğin elma aratarak içinde elma geçen neler yapabileceğinizi görüp kendi yetenek düzeyinize göre malzemeleri toplayıp zanaatinizi yükseltebilirsiniz.

gwdata

Related Posts with Thumbnails

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *