Fotoğraflar

İşte pek severek oynadığım bir oyun Everquest 2. Bu resimde Shadiya (ben yani) dwarf fury oynuyorum bir nevi iyileştirici. Truewatch adında nefis bir guildimiz vardı. Grafikler resimden de biraz anlaşılacağı üzere inanılmaz detaylı ve güzeldi. Tabi bu oyunu daha gerçekçi görünmesi düşünülerek tasarladıkları için her bilgisayar kolay kolay kaldıramıyordu.

Gerçek hayatta iyi bir aşçı olamadığım için olsa gerek tüm oyunlarda mümkünse mutlaka yemek pişirmeyi öğreniyorum : ) Bu oyunda da en üst seviyeye ulaşamamış olsam da gayet güzel yemekler pişiriyordum : ) Ama gerçekten diğer tüm oynadığım oyunlardan daha zahmetliydi bu oyunda tradeskilller.

Ev dekorasyonu konusunda bu oyun gerçekten nefisti. Öyle çok eşya var veya yapabiliyorsunuz ki.. Evin istediğiniz yerine yerleştirebiliyorsunuz. Resimler, koltuklar, yataklar sadece ev döşemekten oyuna vakit bulamayabilirsiniz. Benim tek beğenmediğim şey wow’da olduğu gibi eşyaları kullanamıyor olmaktı. Yani en basitinden sandalyenin üstüne oturamıyor, tünemek zorunda kalıyorsunuz.

GM (Game Master) tam biz HC UP yaparken bir problemi çözmek için instance’a yanımıza gelmişti. O ara neden bilmem GM’lerin zaten şakalar yapıp sevimli olma çabaları had safhadaydı. Arkadaş da bizi minik yeşil gnome‘lara çevirmişti. Komikti aslında eğlendik bayağı. GM’in üstü başı pek döküktü fakat. O kadar GM ol, bir sürü gücün olsun, uyduruk bir urba giy.. yazık : )

Enigma ile 10 kişilik (normal) bir Naxxramas raid‘i. Ben tabi yine iyileştiriciyim, Nemrud tank. Saçlarını yeni değiştirmiştim Shadiya’nın bayağı aradım kendimi neredeyim diye : ) Normalde kısayollar için kullanılan bar böyle görünmez ama ben bartender ve x-perl kullanıyorum. Ayrıca sağda pally power, omen threat meter (Nefret ölçer diyebiliriz. Dövüşülen yaratığın nefreti tank’a değil de size daha fazla olursa yani tanktan fazla nefret kazanırsanız yaratık tankla dövüşmeyi bırakıp size saldıracaktır)Dominion ile Naxxramas 10 kişilik. Alt+Z’ye basarak oynamak için kullandığınız bar’ı konuşma bölümünü vb. gizleyip prtsc ile screenshot alabilirsiniz. Tabi geriye Dominion’dan kimse kalmadı. Kimi artık hiç oynamıyor, kimi başka oyunlara ya da private serverlara dağıldı. Biz de zaten bir süre sonra önce başka oyunlara sonra private server’a geçtik.Pek güzel bir guilddik doğrusu : )

Oyundaki düğünümüz : ) Beyaz elbise içindeki benim, yanımdaki yakışıklı da kocam (gerçekten) Pasta kestik, havai fişek patlattık, dans ettik pek eğlenceliydi. Gelinliği ve damatlığı da oyunda tailor olduğum için kendim dikmiştim : )

Bir Dominion da AoC‘da kurduk. Ben Stygialı bir Tempest of Set oynuyordum (yine) iyileştirici! Grafikler, yaratacağınız karakterin detayları, dövmeleri vs. gerçekten güzeldi. Ama tabi biz oyunu oynamaya başladığımızda oyun daha yeni çıkmıştı ve bir dolu hatası vardı. Yine de iyi düşünülmüş bazı ayrıntılar vardı. Saldırılarınızı her seferinde önden yapacaksınız diye bir şart yoktu. Şans eseri siz sağdan, soldan ya da düz vururken karşınızdaki oyun karakteri ya da oyuncu da sizin vurduğunuz taraftan kendini savunabiliyor. Dolayısıyla oyuna biraz da sizin zarı attığınız bir şans faktörü ekleniyor.Nemrud yine klasik tank (Guardian Cimmerian) oynuyordu : ) Benim de iyileştirici olarak işime geliyor doğrusu… Hayatın dikenli yollarında o önden gidip bana yol açsın hih hih Bu oyunda malesef kıyafetleri üstümüzde deneyip nasıl göründüğünü göremiyorduk. Dolayısıyla satın alırken de neye benzediğini anlayamıyorduk. Ama deneyip beğenmediğimiz (yanlış hatırlamıyorsam) bize bağlanmıyordu. Geri satabiliyorduk. Belki şimdi bunları düzeltmişlerdir.

Oyunun gerçekçiliğine ise diyecek söz yok. Ben grafiklerden pek etkilenmiştim doğrusu. Özellikle manzaralar çok güzeldi. Ev yapmak için ayrılmış uçsuz bucaksız topraklar çok gerçekçiydi. Ev yapımında kullanılan ağaçlar, kayalar, şehirler çok güzel tasarlanmış. Yanda nefis manzaralardan bir sahne görebilirsiniz. Bizim bilgisayarın grafik kartı o kadar iyi olmamasına rağmen gerçekten güzel görünüyor.

Çok kalabalık değildi bu oyun fazla da oynamadık o yüzden ama pvp’si hiç fena değildi. Zealotlar çok iyi iyileştiriyorlardı. Bir de bu oyunda goblin oynayabilmek pek zevkliydi. Ne yazık ki “babangi” ve “babayaro”nun güzel bir fotoğraflarını saklamamışım 🙂

İşte benim karakterlerim:

Ve oyundan bir sahne:

Gerçekten oynadığım en güzel oyunlardan biri Lord of the Rings Online. Öncelikle grafikler çok canlı. Kıyafetler, silahlar çok çeşitli. Üstelik renklerini Scholar‘ların yaptığı boyalarla değiştirerek farklı kombinasyonlar yapabiliyorsunuz. Üstünüze istatistikleri sınıfınıza uygun kıyafetleri giymiş olduğunuz halde görüntüsünü beğendiğiniz kıyafeti de giyerek diğer insanların bu görüntüsünü beğendiğiniz kılıkta sizi görmesini sağlayabiliyorsunuz.

Özellikle roleplaying (rol yapılan) serverda oynuyorsanız arkadaşlarınızla müzik çalıp, dans eder, piponuzu tüttürürken muhabbet edebilirsiniz. Bahar festivali, yaz festivali gibi festivaller varsa her kasabada içki içme ve diğer kasabaya sarhoş olduğunuz halde koşma yarışmalarına, dans yarışmalarına katılabilirsiniz. Dans derslerini başarıyla tamamlarsanız diğer ırkların dans ettiği şekilde (hobbitken dwarf gibi dans etmeyi) öğrenebilirsiniz.

Dwarf’ların şehri Thorin’s Gate‘in içinde nefis bir taverna bulunur. RP serverlardan biri olan Laurelin’de bu tavernada bazı dwarf grupları (kinship) eğlenceler düzenler. Hatta bazı hobbitler gelip müzik çalarak herkesin eğlenmesini sağlar. Burada eğer dans eğitmeni ders veriyorsa dwarf dansı öğrenebilirsiniz.

Trade skill olarak benim en sevdiğim yetenek yemek pişirmek ve çiftçilik. Yeomen olduğunuzda bu iki yeteneğe de sahip olabiliyorsunuz. Çiftçilik yaparak ürettiğiniz sebze, meyveyi pişirerek çok güzel istatistikler veren yemekler yapabilirsiniz. Tinkerler de yemek pişirebilir ama çiftçilik yapamadıkları için malzeme bulmaları için satıl almaları ya da toplamaları gerekecektir.

Savaşlar pek heyecanlı geçiyor oyunda. Özelliklerinizi yeterince iyi biliyorsanız gruplarla (fellowship) quest yapmaya gitmek, skirmish yapmak çok zevkli olacaktır.

.

.

RIFT’le ilgili uzunca bir yazı zaten blog’da yer almakta. O yüzden sadece bir iki resim paylaşacağım.

Guild Wars 2 genel izlenimlerim blog’da.

 

3 Responses to Fotoğraflar

 1. Radet says:

  Hey, cheers!
  I guess using a translator for this doesn’t do justice to the posts, but still, nice to remember the good ol’ days and the fun I’ve had with you (Shad, Nem, Balishor, Skaf, Siah and others…) and although I couldn’t possibly let myself caught into it again, I have fond memories and thank you for that.

  Hugs,
  King Fisher 🙂

 2. Salome says:

  🙂 I was saying that we were a great guild as Dominion. We’ll always be 🙂

 3. Nemrud says:

  One day we will unite in another realm!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *