Dragon Age Origins

Dragon age tek başına oynanan bir tür rol yapma oyunu. MMORPG’lerdeki gibi karakterinizi yaratıyorsunuz ve bir hikayenin içine giriyorsunuz. Yarattığınız karaktere göre hikayeniz değişiyor. Eskiden bazı kitaplar vardı belli sayfalarda şöyle yapacaksan 9. sayfaya git, böyle yapacaksan 15. sayfadan devam et gibi okuyucunun seçimine göre akış değişirdi, bu oyun da biraz o kitapları andırıyor. Oyundaki oyun karakterleriyle konuşma tarzınıza, verdiğiniz cevaba göre karakterinizin kaderi şekilleniyor. Yolda karşılaştığınız bazı karakterler grubunuza katılıyor ve tek bir karakter değil 4 karaktere kadar bir grupla oyunu sürdürüyorsunuz.Öncelikle karakter yaratmakla başlayalım.

Kadın mı erkek mi oynayacağınıza karar verdikten sonra ırkınızı (Elf, Human, Dwarf) seçiyorsunuz.

İImage:DAO_HumanIcon.jpgnsan (Human): Thedas’ın en dominant ve en endamlı ırkıdır. Bu demektir ki hangi alanda olurlarsa olsunlar üstünlük kuracaklardır.

Image:DAO_ElfIcon.jpgElf: Elfler bir zamanlar Thedas’ın yüzeyini yönetirlermiş, ama bugün sayıları gittikçe azalmış. Bazıları mazlum bir şekilde şehirde kenar mahallelerde yaşarlar, Dalish elfleri ise kadim ormanlarda yaşarlar.

Image:DAO_DwarfIcon.jpgCüce (Dwarf): Dwarflar yüzyıllardır yeraltı şehirlerini karanlığın gücüne karşı savunmuşlardır. Sayıları gittikçe azalmaktadır ve sadece cüce şehri geriye kalmıştır. Dwarfların doğal olarak büyüye karşı dirençleri vardır ve bu yüzden büyücü olamazlar.


Humans Elves Dwarves
Başlangıç bonusları
+1 Strength
+1 Dexterity
+1 Magic
+1 Cunning
+2 Willpower
+2 Magic
+1 Strength
+1 Dexterity
+2 Constitution
+10% chance to resist hostile magic

Irkınıza karar verdikten sonra büyücü mü (mage), savaşçı mı (warrior) yoksa dolandırıcı mı (rogue) olmak istediğinize karar verebilirsiniz. Elbette her ırk her sınıfı oynayamıyor.

  • Savaşçı (Warrior): Savaşçılar ön saflarda savaşırlar ve genelde en çok zararı onlar alırlar. Yakın dövüş ve uzun menzilli silahlar kullanırlar. Savaşçılar savaş sırasında kendilerini iyileştirecek yetenekleri öğrenebilirler.
  • Büyücü (Mage): Mage’ler tek büyü yapan sınıf. Saldırgan da oynayabilirsiniz, iyileştirici de olabilirsiniz. Silah kullanabilirsiniz ama yüzyüze dövüşte çok uzun süre dayanamazsınız. En iyisi iyileştirmek ya da zarar vermek için büyü güçlerini arttıran asa kullanmalarıdır.
  • Rogue: Rogue’lar haince arkadan dövüşme, tuzakları bozma, kilitleri açma gibi yeteneklere dahip olurlar. Kendiniz oynamasanız bile mutlaka grupta bir rogue olmasında fayda var.
Sınıflara göre kazanımlar
Warriors Mages Rogues
Başlangıç hayatı
100 85 90
Başlangıç büyü/dövüş gücü
100 115 90
Başlangıç bonusları +4 Strength
+3 Dexterity
+3 Constitution
+5 Magic
+Willpower
+1 Cunning
+4 Dexterity
+2 Willpower
+4 Cunning
Başlangıç Hünerleri
Dövüş eğitimi
(Combat Training)
Ot bilimci
(herbalist)
Zehir yapıcı
(Poison-Making)
Başlangıç Yetenekleri
Kalkanla darbeleme, taktıran ateş ya da çift silahla süpürme
(Shield Bash, Pinning Shot or Dual-Weapon Sweep)
Büyü Topu
(Arcane Bolt)
Kirli Dövüş
(Dirty Fighting)
1 hüner kazanmak için gerekli level
3 3 2
Level başına hayat artışı
6 4 5
Level başına büyü/dövüş gücü artışı
5 5 4
Temel Saldırı Skoru
60 50 55
Temel Savunma Skoru
54 40 50

En sonunda da geçmişinizi seçerek oyuna başlayabilirsiniz.

  • Human Noble: Bütün insan rogue ve warriorlar Cousland asiller evinden gelirler.Bu ülkedeki en güçlü ailedir. Yine de hayatınız ihanetle paramparça olabilir.
  • Magi: İnsan ve elf mageleri söylenen sırada Amell ve Surana ailelerinden gelirler. Harrowing görevlerini üstlenene kadar tüm çocukluklarını büyü sanatlarını öğrenerek geçirirler. Bu büyücülerin mage olduğu ya da tamamen yok oldukları gizli bir görevdir.
  • City Elf: Şehir Elf rogue ve warriorları Tabris ailesi soyundan gelir. Bunlar Denerim şehrinin en fakir bölgelerinde yaşarlar. Eğer bir lord bu bölgeden kendine bir eş alma “hakkını” talep ederse, ırksal tansiyon bir toplu katliamı ateşleyebilir.
  • Dalish Elf: Dalish elf rogue ve warriorlarının gururlu ama isole olmaya çalışan bir hayatları vardır. Dalish elflerinin Mahariel klanı insan ırkından ve onların çürümüşlüklerinden kendilerini uzak tutmaya çalışır. Buna rağmen, Dalish elflerine ait eski bir tehtid kalıntısıyla karşılaşmak hayatlarının yönünü değiştirecektir.
  • Dwarf Commoner: Brosca ailesinin dwarf rogue ve warriorları kast sistemine ait değillerdir, dolayısıyla dwarf  cemiyetinin en alt basamağında bulunurlar. Yerel suç lordu için çalışmak onlar için hayatta kalmanın en kesin yoludur.
  • Dwarf Noble: Soylu Orzammar ailesinde doğan dwarf rogue ve warriorlar da çok rahat bir hayat sürmezler. Dwarf politikaları savaşları kadar insafsızdır ve  dwarf soyluları gaddar aile kavgalarına şahit olurlar.

Benim oyunda en sevdiğim şeylerden biri onca kanlı dövüşten sonra karakterinizin üstü başı parüpak kalmıyor olması. Hem sizin hem sizinle birlikte dövüşen grubunuzdaki kişilerin dövüşten çıktığı hallerinden belli oluyor.

Diğeri de verdiğiniz cevaplar kaderinizi değiştirdiği için gerçekten düşünerek cevap verip oynadığınız karakterle özdeşleşiyor olmanız. Benimle birlikte dövüşsün diye ikna etmeye çalıştığım dwarf’u yanlış bir cevap sonucu sinirlendirip öldürmek zorunda kalınca durumun ehemmiyetini daha bir derinden anladım 🙂

Grubunuza alabileceğiniz oyunda karşınıza çıkan kişilerden bahsedeyim biraz da:

Alistair:
Sınıf: Warrior
Özet: Alistair Grey Warden’lara katılmadan önce tapınak rahibi olmak üzereydi. Yanınızda tutmak için şaşırtıcı derecede eğlenceli ve sevimli bir karakter. Hepsinden önemlisi harika bir “tank”. En baştan birçok silah ve kalkan yetenekleri açılmış olarak gruba katılıyor. Eğer Alistairı kullanmaya devam etmeyi düşünüyorsanız onu tank olarak devam ettirmek kolaylıkla en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Alistair’e bulabildiğiniz en kalın ve en ağır zırhları verin. Bu onu ön saflarda dövüşürken ayakta tutacaktır. Alistair gerçekten iyi bir tank olduğu için her partide olması gereken bir karakter.

İyi adam seçimleri yaptığınız sürece son derece kolay memnun edilebilen bir karakter. Kırılgan olduğu noktalarda üstüne gitmezseniz kolay şaka kaldırabilir bir karakter. Seyahatinizde öldürdüğünüz her yaratıktan bir şeyler düşüyor, bazıları da hediye edilebilecek şeyler düşürüyor. Bu hediyeleri grup arkadaşlarınıza verdiğinizde aranızdaki bağ kuvvetleniyor. Hatta romantik ilişkiler bile oluşması muhtemel. Alistair hediye olarak statü ve runestoneları tercih ediyor.

Köpek:
Sınıf: Warrior
Özet: Ostagar’daki “Mabari Hound” questini tamamlayınca köpek grubunuza katılabiliyor. Oyunun başlarında çok iyi saldırdığı için oldukça faydalı olabiliyor. Hediyeler verseniz de vermeseniz de sizi hep seviyor. Çok fazla kullanabileceği bir şey (silah, zırh vb) yok.

Leliana:
Sınıf: Rogue
Özet: Leliana ile Lothering’de karşılaşıyorsunuz. Tanrının bizzat kendisine kötülükle savaşmasını buyurduğuna inanıyor ve bu yönde çalışıyor. Leliana grupta ihtiyaç duyulan rogue açığını çok iyi bir şekilde dolduruyor. Kilit açma yeteneğini yükseltirseniz karşınıza çıkan bütün sandıkları açabilirsiniz. Çift elli silah için de eğitilebilir ama aslında Leliana iyi bir okçu. Ok yeteneklerindeki puanları arttırmak sonra Rogue en son da Bard eğitimlerini aldırmak iyi bir seçim olacaktır. Ağır zırhlar onu yavaşlatacağından en hafif deri kıyafetleri tercih etmek gerekir. Dexterity ve Cunning arttırmak zaman zaman Willpower ve Strength’e puan koymak iyi olacaktır. Çiçek ayakkabı gibi hediyeler hoşuna gidiyor.

Loghain:
Sınıf: Warrior
Özet: Loghain’i Landsmeet’ten sonra öldürmek yerine Grey Warden olarak gruba davet etmeyi seçebilirsiniz ama bu durumda Alistar grubu terk edecektir. Loghain silah ve kalkan yetenekleri ve zaten sahip olduğu benzersiz zırhıyla birlikte gruba katılır. Oyunun neresinde Loghain’i gruba aldığınıza bağlı olarak çok daha güçlü bir zırha sahip olabilirsiniz. Hediye olarak haritaları seviyor.

Morrigan:
Sınıf: Mage
Özet: Morrigan Ostagar’daki savaşta hayatınızı kurtardıktan sonra grubunuza katılan güçlü bir mage. Şekil değiştirme yeteneği var. Ben büyü güçlerini arttırmayı seçtim ama şekil değiştirme yeteneği de arttırılabilir.  Hediye olarak mücevherler çok hoşuna gidiyor.

Oghren:
Sınıf: Warrior
Özet: Oghren kayıp karısı Branka’yı arayan bir dwarf. Grubunuza katıldığında bu genelde sarhoş dwarfun çok iyi dövüşçü olduğunu göreceksiniz. Onun iki elli silah yeteneği oldukça sağlamdır ve öncelikle bu yeteneğinin arttırılması gerekir. Oghren’e bulabildiğiniz en ağır ve masif zırhı vermelisiniz. Muhtemelen Alistair’in yerini alıp tank olabilir ama tank olarak savunmaktansa dövüşçü olması daha iyi olacaktır. Hediye olarak alkolü sevecektir.

Shale:
Sınıf: Warrior
Özet: Shale gizemli geriye kalan taş golemlerden biri. Kuşlardan nefret eder ve yaşayan etten kemikten herşeye biraz tepeden bakar. Shale geleneksel zırhları kullanamaz ve kendine has golem yetenekleri vardır. Ya çok fazla yakın dövüş zararı veren bir dövüşçü ya da güçlü bir tank yapaabilirsiniz. Her ikisine de kolaylıkla adapte olur. Sadece düşmanın önünde dikilen bir tank mı yoksa ana dövüşçülerden biri mi olacağına çabuk karar verin.

Geleneksel silah ve zırhlar yerine kristaller kullanır. Küçük kristaller silah olarak düşünülüp Shale’in bileklerinde yer alır. Büyüklerse zırh olarak omuzlarında bulunur. Kristaller 5 farklı renkte ve çeşitli kalitelerde olurlar. Eğer zırh ve silah kristalleri aynı renkte olursa bonus kazanacaktır. En düşük kalite kristal Chipped en yüksek kalite kristal ise Brilliant olacaktır.

Shale altın külçesi gibi her türlü metal ya da mineralden hoşlanır.

Sten:
Sınıf: Warrior
Özet: Sten tek düşüncesi şeytanları (darkdemon) öldürmektir. Eğer Lothering’de onu hapisten kurtarmazsanız, Kasabaya karanlık güçlerin baskını sırasında öldürülecek. Sten iki elli silahıyla tam bir cehennem zebanisi gibi bu da onu kurtarılmaya değer yapıyor. Level atlarken iki elli silah yeteneğine önem verin ve bol bol strength yükleyin ki bu onun zarar verme gücünü arttıracaktır.

Sten güzel sanatların ve resimin fanatiğidir.

Wynne:
Sınıf: Mage
Özet: Ömrü boyunca Circle Tower’da büyücü ve alim olan Wynne, verilen her pozisyonda takdire şayan bir performans sergilemek gerektiğine inanır. Eğer partindeyse hep “iyi” karar vermeniz ve onun takdirini kazanmanız gerekir aksi halde sizi onaylama reytingi hızla düşer. Wynne iyileştirme yeteneğiyle kısa zamanda harika bir grup elemanı olur. Level atlarken spirit healer ve creation yetenekleri üzerine yoğunlaşın.

Onun Vessel of the Spirit yeteneğini en kısa zamanda açın (kişisel questini yapmanız gerek)

Wynne kitap okumaktan çok hoşlanır ona vereceğiniz kitap, scroll ve benzeri hediyeler çok hoşuna gidecektir.

Zevran:
Sınıf: Rogue
Özet: Yolda karşılaştığınız bir süikastçı grubunu yendiğinizde grubun lideri Zevran size katılmak isteyecek. Elbette kabul etmezseniz partiye katılmaz o yüzden istiyorsanız kabul edin. Zevran süikastçi yeteneklerine sahiptir. Level atlarken süikastçi yeteneklerine, çift elli silah yeteneklerine ve gizlenme yeteneğine ağırlık vermeniz gerekir. Bu üçü önceliğiniz olmalı. Zevran düşmanın tarafını tutup onları arkadan bıçaklamak konusunda çok iyidir. Zehirler de bir başka uzmanlık alanıdır. Zevran deri olan bütün hediyelerden hoşlanır.

Kaynak: WikiCheats

Related Posts with Thumbnails

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *